Altın fiyatlarında sert hareketlilik! Gözler bu tarihe çevrildi

  • Haber7

Piyasalarda hareketlilik devam ederken altın fiyatları güne sert yükselişle başladı. Fed faiz indirimi beklentisi ile altının değer kazandığını dile getiren Yatırım Uzmanı Erbaş, altının seyrine ilişkin yatırımcılara uyarılarda bulundu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine eylülde başlayacağına ilişkin fiyatlamaların güçlenmesi ve gerileyen tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini düşürmesiyle altının onsu değer kazandı.

Ons altın güçlenerek dün yüzde 1,6 değer kazanırken, yeni günde 0,4 artışla 2 bin 357 dolardan alıcı buldu. Ons altın şimdi ise gücünü daha da artırarak güne 2 bin 363 dolardan devam ediyor. Ons altındaki değer kazancı yurt içindeki altın fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettirdi.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, altın ve piyasalara dair Haber7’ye konuştu.

ALTIN FİYATLARINDA SERT YÜKSELİŞ!

Gram altında aşağı yönlü bir hareketten ziyade hem TL hem de dolar ile daha paralel seyredeceğini belirten Yatırım Uzmanı Tonguç Erbaş, Amerika’dan gelen işsizlik ve istihdam vurgusu ile doların küresel piyasalarda değerini düşürdüğünü ifade etti. Erbaş, ons altının Fed’in faiz indirimi ve istihdam verilerine odaklandığını gözlemlediklerini söyledi. Tonguç Erbaş, Amerika’da istihdamda bozulma verilerinin devam ettiği senaryo için “Bu bozulma faizlerin daha erken inebileceğini gösterir. Dolayısıyla bu durum ons altının yukarı çekileceğini gösterir. Gram altının da yukarı yönlü hareket etmesine neden olabilir” diye konuştu.

Son haftalarda altında iyileştirici bir düzeltmenin olduğunu ifade eden Erbaş, altında yataylaşmanın olduğunu belirtti. Erbaş, yaz aylarına doğru ons altının 2,400 dolar bandını, gram altının ise 2,500’lerin üzerine gidebileceğine yönelik tahminlerde bulundu.

 

 

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ TUTAR MI?

Merkez Bankası enflasyon tahmin raporuna ilişkin konuşan Ahlatcı Yatırım GMY Yücel Tonguç Erbaş, raporun ekonomik açıdan bir yol haritası çizdiğini belirtti. Erbaş, yılsonu enflasyon tahmininin artışla yüzde 38’e güncellenmesine ilişkin, “Burada önemli gelişme, Ocak ve Mart ayı arasında enflasyonun beklenen üzerinde gerçekleşmesi oldu. Mart ayında bir faiz artışına gidildi ve hatta gerekirse bir adım daha sıkılaşmaya gidilebilir sinyali verilmişti. Son dönemdeki bozulmanın etkisi ile revizyona gidildiğini gözlemledik. Mayıs’ta bir zirvenin olabileceği ve daha sonrasında bir geri çekilmenin olacağı beklentiler arasında” dedi.

 

 

BORSA’DA İVME YUKARI DEVAM EDECEK Mİ?

Borsa tarafını orta vadeli değerlendiren Yücel Tonguç Erbaş, 9,700 – 9,800 direncinin aşağı yönlü hareketi olmadığı takdirde yatay devam edebileceği yönünde tahminlerde bulundu. Erbaş, CDS’lerde 280 bandının altına gerilemesi ve yabancı girişinin yoğunlaşması ile TL varlıklarına 1 milyar doların üstünde bir miktarın girişinin borsa için önemli noktalar olduğunun altını çizdi.

Direnç seviyesinin aşağı kırılmadıkça yeni zirvelere doğru gidileceğini belirten Erbaş, Türkiye’nin gri listeden çıkması ve Temmuz ayında not artışı beklentisinde olduklarını ifade etti. Erbaş, yabancı yatırımcının pozitife çevrilmesine değinerek 10,500’ün hacimli geçilmesi durumunda 10,900 – 11,000 ve yılsonuna doğru 12,000 gibi hareket beklediklerini belirtti.

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x