İklim Değişikliği Sebebiyle Bakkal Faturanız Artabilir : İşte Nedeni

Tedarik zinciri sorunları ve ” küçülme ” arasında , tüketiciler hak ettikleri yüksek kaliteli ürünleri makul bir fiyata nadiren alıyorlar. Ürün kontaminasyonundan listeria salgınlarına kadar birçok nedenden dolayı gıda geri çağırmaları daha yaygın hale geldi . Maalesef iklim değişikliğinin devam eden etkileri nedeniyle bu eğilim devam edecek.

Muz gibi ürünlerin bu kadar pahalı olmasının iklim değişikliğinden nasıl kaynaklandığını merak edebilirsiniz. Harika haber! Muzunuzun fiyatının neden artabileceği ve bunun nedenleri hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.

Muz neden bu kadar pahalı? İklim değişikliğinin ürün arzını nasıl etkilediğini burada bulabilirsiniz.

Muz, dünyada en sık satın alınan market ürünleri arasında yer alıyor. MIT’e göre yalnızca 2019 yılında muz çiftçileri dünya çapında 21 milyon ton muz ihraç etti. Ancak iklim değişikliği nedeniyle tüketiciler, birçok insanın beslenmesinde vazgeçilmez olan bu meyvenin fiyatlarının artması tehlikesiyle karşı karşıya.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün kıdemli ekonomisti Paul Liu, BBC News’e şunları söyledi: “İklim değişikliğinin muz sektörü için gerçekten çok büyük bir tehdit olduğunu düşünüyorum .” İklim değişikliği muz endüstrisinin arzını iki temel nedenden dolayı tehdit ediyor: artan sıcaklıkların yarattığı hastalıklar ve artan doğal afetler.

Muz arzını etkileyen mantar hastalıklarından birine Fusarium Wilt TR4 adı verilmektedir.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde 2023 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, hastalık ” çoğu mahsul için ölümcül kabul ediliyor ” ve “Latin Amerika ve dünyadaki muz üretimi için büyük bir tehdit oluşturuyor ve yayılmayı kontrol altına alacak önlemlerin alınması önemli” Mantarın ortadan kaldırılması ve muz endüstrisi üzerindeki etkisinin en aza indirilmesi.”öncelikli konu.

Mantarın yayılmasının pestisitlere veya diğer mantar tedavilerine karşı dirençli olduğunu ve doğal afetler yoluyla yayılabileceğini belirtmeden geçemeyeceğiz. Liu , BBC News’e şöyle açıkladı : “Bu Fusarium Solgunluğunun sporlarının son derece dirençli olduğunu ve su baskınlarıyla ya da güçlü rüzgarlarla yayılabileceğini biliyoruz.”

Şöyle ekledi: “Dolayısıyla, bu tür bir fenomen, hastalığı daha normal hava koşullarının olduğu duruma göre çok daha hızlı yayacaktır.”

Doğal afetlerden bahsetmişken, birçok kişinin bildiği gibi iklim değişikliği, kasırgaların ve kontrol edilemeyen yangınların şiddetini ve sıklığını artırdı

Kasırgalar, muz mahsulleri için büyük bir tehdit oluşturuyor ve gıdaların zarar görmesine ya da sonuçta yenmez hale gelmesine neden oluyor. 2023 yılında Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar, muz çiftçilerinin kasırganın neden olduğu sel felaketinden kurtulmalarına yardımcı olacak yeni stratejiler geliştiren bir çalışma hazırladılar . İlk araştırmalar, küçük çiftçilerin yüzde 75’inin mahsullerinin yüzde 90’ını kaybettiğini gösterdi!

Araştırmacılar tarafından önerilen çözümlerden bazıları, drenaj tabanlarında ağaçlandırma yapılmasına yardımcı olmak için çiftlikler ve kooperatifler arasındaki işbirliklerini veya taşkın savunmasını daha iyi güçlendirmek için su yetkilileri ve hükümetle birlikte çalışmayı içeriyordu.

Liu, sonuçta arz sorunları nedeniyle muz fiyatlarının artabileceğini söylüyor. BBC News’e “Gerçekten de bazı fiyat artışları olacak” dedi . “Arzda büyük bir artış olmazsa önümüzdeki yıllarda muz fiyatlarının nispeten yüksek kalacağını tahmin ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x