Çinlilerin çılgın elektriklisi: BYD Yangwang U9

BYD, Yangwang U9’u şubat ayında Çin’de ve geçen hafta da Tayland’da piyasaya sürdü. İlk ve tam elektrikli hiper otomobil, BYD’nin dünyanın süper markalarına rakip olduğunu gösterdi. U9, tam elektrikli SuperSport sınıfının ötesine HyperCar segmentinde yer alıyor.

Ocak 2023’ten beri bahsedilen bu Çin ejderhası, maksimum hız olarak 309,19 km/h, sadece 9,78 saniyede 0-402m 1⁄4 mil drag kalkışı ve 0-100 km/h hızlanmasını 2,36 saniyede gerçekleştiriyor. Alfa Romeo, Audi ve Lamborghini’nin eski baştasarımcısı ve 2017’den bu yana BYD’leri çizen ünlü Alman otomobil tasarımcısı Wolfgang Egger’in hazırladığı Yangwang U9’un hayranlık uyandıran detayları kaportasının altında

YÜKSEK MÜHENDİSLİK

800V platformdaki U9’un BYD’nin kendi yapımı, boşaltma ve soğutma fonksiyonlarını kolaylaştıran 633 kg’lık Blade LFP 36 kW kabiliyetli bataryasının 500 kW’a kadar şarj edilebilir olması, aynı anda çift kabloyla iki taraftan şarj edebilmesi, yalnızca 10 dakikada %30-80 şarjı mümkün kılması, 80 kWh batarya kapasitesi ve 465 km reel menzili gibi.

Daha iyi yükselticisiyle U9’un termal yönetim sistemi de yüksek sıcaklıklara karşı ince ayarla geliştirilmiş ve maksimum soğutma kapasitesi yüzde 100 artırılmış. Ayrıca, Yangwang U9, sürtünme katsayısını azaltmanın yanında ısı yayılma verimliliğini artırmak için 12 set aktif ve pasif aerodinamik paketle de donatılmış.

İlk başta 720 kW yani 960 HP olarak planlanan, fakat sonra toplam 960 kW yani 1.305 beygir gücündeki U9’un tasarımı kadar 1.680 Nm maksimum torku aktaran, çekiş kaybı veya hızda lastik patlaması durumunda bile her tekere ayrı bağımsız tork çıkış kontrolü ve yürür organları da çok ince ayarlar yapılmış. Böylece Rimac Nevera ve Paninfarina Battista kadar ultra yüksek bir mühendislik eseri ortaya çıktı.

BYD’nin 4 suspansiyon köşesinin her biri, bağımsız olarak 75 milimetreye kadar bir hareketle aktif olarak Disus-X gövde kontrol sistemi tarafından kontrol ediliyor. Teorik olarak U9’un 500 mm/s’ye kadar zirve 1 tonluk tek eksenli kaldırma hızıyla 3 tekerlek üzerinde sıçramasını bile sağlarken, sadece bir tıklamayla müziğe göre dans edebilme oyununu bırakırsak, ciddi yarış pisti üzeri sürüşlerde her viraja en uygun şekilde tekerleklerin yerden yüksekliğinin ayrı ayrı yeniden ayarlanmasına olanak tanıyor.

BYD’nin ana gövde, özelleştirilmiş 4nm Qualcomm çipli 5G DiLink150 akıllı platformuna sahip kokpit ve DiPilot gelişmiş sürücü destek sistemlerini en üst seviyede üretime koyan Yangwang mimarisinin diğer bir özelliği de, Off-Road’tan şehir içi yollara, yarış pistlerinden diğer birçok yol senaryosunu sınırsız performans ayarında geliştirilmiş olması.

Dayanıklı teknolojileri, pist sürüşlerine hazır, cadde meraklısı ve eğlenceli U9’un karakterine göre şekillendirmiş.

3 kollu çoklu ve fiziksel düğmeli büyük direksiyon simidi, 14 yönlü ayarlanabilir kompetisyon koltuğu, kalın çerçeveli üçlü LCD ekranları, Dynaudio Hi-End düzeyi ses sistemi, tavizsiz güvenlik donanımı, 21 inçlik özel Pirelli P-Zero lastikleri de standart…

Şangay Uluslararası Pisti’ndeki ilk resmi test turundaki 2 dakika 17 saniye ve 65 milisaniyelik süreyi, Nio EP9’un 2’01”11, BMW M5 F90’ın 2’22”828, Porsche Panamera Turbo’nun 2’27”727 zamanlarıyla karşılaştırdığımızda, 2.475 kg boş ağırlığına rağmen bir ilk deneme için gayet başarılı performans sergiledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x